Skip to content

710 Mary'S Dr.Brick, NJ 08723

Built 1973

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block673.18
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,288
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
55%
Improvement Value:$100,600
45%
Total Assessment$225,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,827+5.2%
2024$5,538+3.5%
2023$5,351+1.3%
2022$5,284+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,288DeedBook 19676, Page 1650Recorded5/8/2024

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 16813, Page 309Recorded7/26/2017

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 16441, Page 1732Recorded7/7/2016

Property Sale

Sale
$199,125
DeedBook 14216, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1973