Skip to content

747 Baltic Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block673.19
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,655
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
45%
Improvement Value:$157,600
55%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,429+5.2%
2024$7,061+3.5%
2023$6,822+1.3%
2022$6,736+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,655DeedBook 19132, Page 1763Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 13608, Page 1173

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 10431, Page 160

Property Sale

Sale
$134,350
DeedBook 5351, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5300, Page 733