Skip to content

740 Mary'S Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Date
Mar 12, 2009

Property Information

Block673.19
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
50%
Improvement Value:$130,100
50%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,468+5.4%
2024$6,135+3.6%
2023$5,920+1.3%
2022$5,842+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960