Skip to content

781 Route 70Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block673
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage7,335
Acreage2.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$599,500
51%
Improvement Value:$575,800
49%
Total Assessment$1,175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,358+5.2%
2024$28,854+3.5%
2023$27,878+1.3%
2022$27,526+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,400,000

From:

To:

DeedBook 17352, Page 369Recorded1/9/2019