Skip to content

112 West Mantoloking Dr.Brick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block68.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,842
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
31%
Improvement Value:$224,900
69%
Total Assessment$327,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,457+5.2%
2024$8,038+3.5%
2023$7,766+1.3%
2022$7,668+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,842DeedBook 17216, Page 81Recorded8/22/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5329, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5131, Page 759