Skip to content

101 West Mantoloking Dr.Brick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Date
Jun 5, 2018

Property Information

Block68.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,472
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,800
37%
Improvement Value:$228,800
63%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,443+5.2%
2024$8,975+3.5%
2023$8,672+1.3%
2022$8,562+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1994