Skip to content

735 Eastern LaneBrick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 8, 2015

Property Information

Block680
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1 1794
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,794
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
46%
Improvement Value:$153,300
54%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,382+5.2%
2024$7,016+3.5%
2023$6,779+1.3%
2022$6,693+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$122,700
DeedBook 5278, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1979