Skip to content

768 Manor Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block681
Lot18.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,605
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
50%
Improvement Value:$130,000
50%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,716+5.2%
2024$6,383+9.7%
2023$5,821+1.3%
2022$5,747+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$388,000
Sq Ft1,605DeedBook 18815, Page 690Recorded12/9/2021

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 13746, Page 1706

Property Built

Built

Year Built: 1950