Skip to content

741 Acorn Dr.Brick, NJ 08723

Built 1973

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jun 28, 1979

Property Information

Block682
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G 2156
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,156
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
46%
Improvement Value:$157,700
54%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+5.2%
2024$7,124+3.5%
2023$6,884+1.3%
2022$6,796+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3840, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1973