Skip to content

544 James RdBrick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$425,200
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block685.02
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page40.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,018
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
45%
Improvement Value:$147,100
55%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,946+5.2%
2024$6,601+3.5%
2023$6,378+1.3%
2022$6,298+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$425,200
Sq Ft2,018DeedBook 18842, Page 1165Recorded12/28/2021

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 15328, Page 1638

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5358, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1972