Skip to content

586 Charles DrBrick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Jun 25, 2015

Property Information

Block685.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page40.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,416
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
53%
Improvement Value:$110,800
47%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,039+5.2%
2024$5,740+3.5%
2023$5,546+1.3%
2022$5,476+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$241,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 16145, Page 694Recorded7/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1967