Skip to content

578 Charles Dr.Brick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 29, 2008

Property Information

Block685.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page40.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,224
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,700
56%
Improvement Value:$94,000
44%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,572+5.2%
2024$5,295+3.5%
2023$5,116+1.3%
2022$5,052+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14001, Page 1618

Property Built

Built

Year Built: 1967