Skip to content

532 Francis Rd.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 2, 2009

Property Information

Block685.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page40.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,278
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
53%
Improvement Value:$106,300
47%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,892+5.2%
2024$5,600+3.5%
2023$5,411+1.3%
2022$5,342+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 14355, Page 798

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 10166, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1970