Skip to content

550 Route 70Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$7,700,000
Last Sale Date
Sep 29, 2009

Property Information

Block685
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage3.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,598,600
40%
Improvement Value:$2,397,900
60%
Total Assessment$3,996,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$103,230+5.2%
2024$98,114+3.5%
2023$94,797+1.3%
2022$93,598+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$7,700,000
DeedBook 14424, Page 1222

Property Sale

SaleMulti
$703,146
DeedBook 5541, Page 342