Skip to content

520 Route 70Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 2, 2013

Property Information

Block685
Lot7.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page40.1

Building Details

Building Class10
Description5121
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage26.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,875,700
63%
Improvement Value:$4,624,300
37%
Total Assessment$12,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$322,875+5.2%
2024$306,875-17.9%
2023$373,920+1.3%
2022$369,191+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

DeedBook 15608, Page 1428Recorded8/8/2013

Property Sale

Sale
$3,053,700
DeedBook 10797, Page 1175