Skip to content

526 Route 70Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Nov 7, 2006

Property Information

Block685
Lot7.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page40.1

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage39,920
Acreage6.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,485,000
50%
Improvement Value:$2,515,000
50%
Total Assessment$5,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$129,150+5.2%
2024$122,750-8.3%
2023$133,854+1.3%
2022$132,161+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 13408, Page 198