Skip to content

522 Route 70Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 2, 2013

Property Information

Block685
Lot7.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page40.1

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$652,500
48%
Improvement Value:$714,400
52%
Total Assessment$1,366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,307+5.2%
2024$33,557+3.5%
2023$32,423+1.3%
2022$32,013+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$675,000
DeedBook 15608, Page 1428