Skip to content

549 Ocean Terr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1954

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
May 15, 2009

Property Information

Block7.18
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class17
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,283
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,200
72%
Improvement Value:$186,800
28%
Total Assessment$676,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,461+5.2%
2024$16,596+3.5%
2023$16,035+15.2%
2022$13,921+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$930,000
DeedBook 14298, Page 1892

Property Sale

SaleMulti
$363,750
DeedBook 5297, Page 749

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 4914, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1954