Skip to content

108 7th Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2005

Property Information

Block7.18
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description1.5SF3G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,942
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$530,100
76%
Improvement Value:$166,600
24%
Total Assessment$696,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,996+5.2%
2024$17,104+3.5%
2023$16,526+16.0%
2022$14,246+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941