Skip to content

115 6th Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 2002

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block7.18
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,646
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,900
67%
Improvement Value:$252,000
33%
Total Assessment$753,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,473+5.2%
2024$18,508+5.1%
2023$17,605+14.1%
2022$15,424+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft2,646DeedBook 18489, Page 875Recorded5/21/2021

Property Sale

Sale
$899,999

From:

To:

Sq Ft2,646DeedBook 17183, Page 1954Recorded7/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5202, Page 703

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 4831, Page 72