Skip to content

102 7th Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2011

Property Information

Block7.18
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class18
Description2.5SF-P 2960
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,960
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,500
59%
Improvement Value:$346,500
41%
Total Assessment$837,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,620+5.2%
2024$20,548+3.5%
2023$19,854+12.3%
2022$17,687+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

SaleMulti
$800,000
DeedBook 14058, Page 1848