Skip to content

104 Cedarwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Nov 22, 2000

Property Information

Block701.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,040
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
62%
Improvement Value:$72,100
38%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,900+5.2%
2024$4,657+3.5%
2023$4,500+1.3%
2022$4,443+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 10250, Page 1314

Property Built

Built

Year Built: 1957