Skip to content

36 Ashwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block701.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,494
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
55%
Improvement Value:$101,700
45%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,781+5.2%
2024$5,494+3.5%
2023$5,309+1.3%
2022$5,241+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$279,000
Sq Ft1,494DeedBook 18148, Page 1297Recorded11/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957