Skip to content

120 Oakwood DrBrick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jul 17, 1996

Property Information

Block701.03
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,240
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
57%
Improvement Value:$94,500
43%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,644+5.2%
2024$5,364+3.5%
2023$5,183+1.3%
2022$5,117+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5393, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1957