Skip to content

109 Birchwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$293,750
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block701.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage720
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
68%
Improvement Value:$58,200
32%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,660+5.2%
2024$4,429+3.5%
2023$4,279+1.3%
2022$4,225+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$293,750
Sq Ft720DeedBook 19851, Page 1747Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 10416, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1957