Skip to content

20 Ashwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block701.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,300
63%
Improvement Value:$71,600
37%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,060+7.2%
2024$4,721+3.5%
2023$4,561+1.3%
2022$4,504+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft960DeedBook 20019, Page 1368Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 10884, Page 1982

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 5074, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1957