Skip to content

7 Hollywood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block701.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,384
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,100
53%
Improvement Value:$111,000
47%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,098+5.2%
2024$5,796+4.2%
2023$5,565+1.3%
2022$5,494+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,384DeedBook 17794, Page 39Recorded2/20/2020

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 48310, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1957