Skip to content

115 Cedarwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block701.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,428
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,700
56%
Improvement Value:$96,400
44%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,659+5.2%
2024$5,379+3.5%
2023$5,197+1.3%
2022$5,131+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 16980, Page 99Recorded12/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957