Skip to content

115 Birchwood DrBrick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 3, 1995

Property Information

Block701.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,144
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,300
61%
Improvement Value:$78,600
39%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,241+5.2%
2024$4,981+3.5%
2023$4,813+1.3%
2022$4,752+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5309, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1957