Skip to content

124 Cedarwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Dec 30, 2008

Property Information

Block701.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
65%
Improvement Value:$66,900
35%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,008+5.2%
2024$4,760+3.5%
2023$4,599+1.3%
2022$4,541+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 14192, Page 412

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5653, Page 435

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5127, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1957