Skip to content

114 Teakwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$128,900
Last Sale Date
Mar 24, 1997

Property Information

Block701.09
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,872
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
51%
Improvement Value:$119,700
49%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,310+5.2%
2024$5,998+3.5%
2023$5,795+1.3%
2022$5,722+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 5456, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1957