Skip to content

128 Birchwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 2005

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Dec 1, 2004

Property Information

Block701.10
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,841
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
43%
Improvement Value:$165,100
57%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,431+5.2%
2024$7,063+3.5%
2023$6,824+1.3%
2022$6,738+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 12399, Page 33

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12188, Page 1895

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 11531, Page 1391

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 10739, Page 1251

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5415, Page 295