Skip to content

10 Hollywood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 20, 2024

Property Information

Block701.10
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1700
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,700
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
44%
Improvement Value:$157,100
56%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,300+5.2%
2024$6,938+3.5%
2023$6,703+1.3%
2022$6,619+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,700DeedBook 19708, Page 1701Recorded6/13/2024

Property Built

Built

Year Built: 1957