Skip to content

32 Maplewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 14, 2019

Property Information

Block701.11
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,800
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
48%
Improvement Value:$133,900
52%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,612+5.2%
2024$6,285+3.5%
2023$6,072+1.3%
2022$5,996+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,800DeedBook 17693, Page 1971Recorded11/25/2019

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 16449, Page 481Recorded7/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1957