Skip to content

10 Sprucewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 30, 2009

Property Information

Block701.14
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,112
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,800
61%
Improvement Value:$77,700
39%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,179+5.2%
2024$4,922+3.5%
2023$4,756+1.3%
2022$4,696+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14375, Page 865

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12140, Page 1441

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5452, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1957