Skip to content

102 Orangewood DrBrick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$35,900
Last Sale Date
Jun 27, 1978

Property Information

Block701.18
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,216
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
57%
Improvement Value:$93,100
43%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,368+5.5%
2024$5,090+3.7%
2023$4,909+1.3%
2022$4,844+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$35,900
DeedBook 3730, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1957