Skip to content

110 Orangewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$226,500
Last Sale Date
Oct 28, 2008

Property Information

Block701.18
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,180
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
58%
Improvement Value:$90,300
42%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,551+5.2%
2024$5,276+3.5%
2023$5,097+1.3%
2022$5,033+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 14148, Page 1497

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 13092, Page 756

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12008, Page 722

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 11015, Page 1419

Property Built

Built

Year Built: 1957