Skip to content

116 Ashwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block701.19
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,000
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,700
64%
Improvement Value:$67,800
36%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,921+5.2%
2024$4,677+3.5%
2023$4,519+1.3%
2022$4,462+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,000DeedBook 19896, Page 1751Recorded1/8/2025

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12593, Page 651

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 5416, Page 885

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4981, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1957