Skip to content

127 Sprucewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2007

Property Information

Block701.19
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,700
64%
Improvement Value:$69,000
36%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,952+5.2%
2024$4,706+3.5%
2023$4,547+1.3%
2022$4,490+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12227, Page 732

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4991, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1957