Skip to content

135 Sprucewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Dec 13, 2001

Property Information

Block701.19
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,364
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
58%
Improvement Value:$89,700
42%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,543+5.2%
2024$5,268+3.5%
2023$5,090+1.3%
2022$5,026+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 10671, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1957