Skip to content

225 Larchwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
May 14, 2018

Property Information

Block701.20
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1844
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,844
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,700
46%
Improvement Value:$147,200
54%
Total Assessment$270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,997+5.2%
2024$6,651+3.5%
2023$6,426+3.1%
2022$6,234+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,844DeedBook 17138, Page 1405Recorded6/7/2018

Property Sale

Sale
$83,700
DeedBook 5278, Page 228

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4967, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1957