Skip to content

229 Larchwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Mar 21, 2001

Property Information

Block701.20
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 2362
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,362
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
42%
Improvement Value:$170,200
58%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,581+5.2%
2024$7,205+3.5%
2023$6,962+1.3%
2022$6,874+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 10342, Page 207

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4804, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1957