Skip to content

201 Orangewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2002

Property Information

Block701.20
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,160
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
62%
Improvement Value:$77,800
38%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,228+5.2%
2024$4,969+3.5%
2023$4,801+1.3%
2022$4,740+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 47560, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1957