Skip to content

218 Sprucewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2005

Property Information

Block701.21
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,280
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
52%
Improvement Value:$114,400
48%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,158+5.2%
2024$5,853+3.5%
2023$5,655+1.3%
2022$5,583+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957