Skip to content

223 Cottonwood DrBrick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block701.21
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,000
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,800
63%
Improvement Value:$73,500
37%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,122+5.2%
2024$4,868+3.5%
2023$4,704+1.3%
2022$4,644+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12262, Page 709

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 10162, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1957