Skip to content

235 Cottonwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$247,900
Last Sale Date
Mar 10, 2009

Property Information

Block701.21
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,900
53%
Improvement Value:$109,900
47%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,039+5.2%
2024$5,740+3.5%
2023$5,546+1.3%
2022$5,476+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$247,900
DeedBook 14244, Page 1937

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 12648, Page 1558

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5579, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1957