Skip to content

73 Redwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block701.22
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,070
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
60%
Improvement Value:$85,600
40%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,466+5.2%
2024$5,195+3.5%
2023$5,019+1.3%
2022$4,956+1.6%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 16750, Page 232Recorded5/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957