Skip to content

230 Cottonwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$612,230
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block701.22
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1-P 01288
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,288
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,200
57%
Improvement Value:$92,600
43%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,548+5.2%
2024$5,273+3.5%
2023$5,095+1.3%
2022$5,031+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$612,230
Sq Ft1,288DeedBook 20081, Page 542Recorded7/24/2025

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 17420, Page 432Recorded3/26/2019

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 10062, Page 1033

Property Built

Built

Year Built: 1957