Skip to content

221 Orangewood Ct.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$75,051
Last Sale Date
Apr 23, 1998

Property Information

Block701.22
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage836
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
66%
Improvement Value:$64,400
34%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,918+5.2%
2024$4,674+3.5%
2023$4,516+1.3%
2022$4,459+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,051
DeedBook 5575, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1957