Skip to content

202 Orangewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Feb 5, 2026

Property Information

Block701.23
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,040
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,200
60%
Improvement Value:$81,900
40%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,349+6.5%
2024$5,020+9.1%
2023$4,601+1.4%
2022$4,539+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,040DeedBook 20292, Page 1441Recorded2/24/2026

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,040DeedBook 19165, Page 791Recorded9/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1957